Deratizace a jak na ni
Myši, krysy a potkani neopustili blízkost lidských sídel ani v době počítačů a moderních technologií. Místo krysaře s píšťalkou však využíváme nejrůznější chemické prostředky.
CO JE DERATIZACE
Pod pojmem deratizace si lze představit soubor, jednak preventivních opatření směřujících k předcházení výskytu hlodavců, a v případě potřeby i opatření ke snižování stavu nebo likvidaci hlodavců v budovách a jejich okolí. Účelem deratizace je ochrana zdraví člověka a eliminace ekonomických škod. Hlodavci mohou být přenašeči řady infekčních onemocnění, jako např. leptospiróz, salmonelóz, tularemie aj.
Zákon o ochraně veřejného zdraví (258/2000 Sb.) pak hovoří o tzv. ochranné deratizaci, která se dále dělí na běžnou a speciální. Běžnou ochrannou deratizaci, jež je chápána jako součást běžných technologických a pracovních postupů, je v tomto smyslu podle potřeby povinna provádět každá osoba. Jejím účelem je předcházení vzniku infekčních onemocnění a výskytu epidemiologicky významných hlodavců. Speciální deratizace je odborná činnost cílená na likvidaci hlodavců, a smí ji provádět jen odborně způsobilá osoba.
DŘÍVE A DNES
V dnešní době se k hubení hlodavců využívají chemické biocidní přípravky (rodenticidy), méně často pak mechanické prostředky. Na trhu je k dispozici celá řada rodenticidů lišících se aplikační formou a účinnou látkou. Většina těchto přípravků je na bázi antikoagulantů, což jsou látky, které způsobí úhyn hlodavce v důsledku poškození krevní srážlivosti a stěn kapilár.
Druchema nabízí přípravek KUMATOX Peletovaná nástraha, jehož účinnou látkou je difenakum, v koncentraci 0,05 g/kg. Kumatox je určen k hubení myší domácích. Je k dispozici jak pro neprofesionální uživatele, tak i pro profesionály.
Myš domácí (Mus musculus) se řadí mezi nejvýznamnější škůdce žijící v těsné blízkosti člověka. Za příznivých podmínek se rychle množí, a během několika měsíců je schopna tvořit až několikatisícové kolonie. Způsobuje především ekonomické škody. Znehodnocuje uskladněné potraviny nebo zemědělské plodiny, a to jak jejich konzumací, tak i jejich kontaminací svým trusem, což je spojeno s rizikem přenosu některých chorob.
POUŽÍVEJTE BIOCIDNÍ PŘÍPRAVKY BEZPEČNĚ. PŘED POUŽITÍM SI VŽDY PŘEČTĚTE ÚDAJE NA OBALU.
Zdroje:
- Rödl P.: Zdravotní rizika hlodavců v potravinářském průmyslu a potravinářských řetězcích – metodické řízení rizik používání nástrah
- Stejskal V., Nováková M.: Nové poznatky v řízení rizik hlodavců v potravinářských a zemědělských provozech, 2008
- Voda pro vás, Zákaznický časopis společnosti Veolia voda ČR, a.s., číslo 3/2008
- Zákon 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů